350.00Sek

FILMER SOM GÅR! FILMER SOM SLÅR! (Bok)

FILMER SOM GÅR! FILMER SOM SLÅR! (Bok)
En bok av Rickard Gramfors (Klubb Super 8 och Cultpix)
Trots filmcensurens, Filminstitutets och filmkritikernas idoga försök att bekämpa underhållningsfilmen i Sverige på 60- och 70-talet fanns en rik flora av små, oberoende filmdistributörer som fyllde biograferna med skräckfilm, science fiction, spaghettivästern, blaxploitation, MC-gängsfilm, sexploitation och annat underbart.
25 bolag, med namn som Film AB Corona, Succéfilm, Pallas Film, Action Film, GeBe Film, Elit-Film, Premiär Film, Imperial Film och Atlas Film stod för 50% av filmerna på biorepertoaren i två decennier - ändå har deras historia aldrig berättats! Deras affischer lever vidare och berättar om en annan tid, med spektakulära, spekulativa filmer, där alla tänkbara PR-grepp togs till för att locka in publiken i biomörkret.
Boken innehåller ett urval affischer ur författarens egna samling, med en historik om varje representerat bolag. Det är även historien om filmens unika ställning när det gäller både moralpanik och censur i Sverige.
Njut av 415 affischer i klatschiga färger, med fantastiska filmtitlar och slogans!
Recensioner
Information
Snabbsök
 
Använd nyckelord för att hitta den produkt du söker efter.
Avancerad sökning
Din varukorg är tom
NERDWORLD